Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης
...Ποιός ιατρός δίνει πιστοποιητικό αθανασίας?
Μου επιτρέπεις να το υιοθετήσω ως μότο;

Η αλήθεια φίλε μου είναι ότι κανείς δεν σε εμποδίζει να κάνεις όλα τα παραπάνω. Μπορείς; Αν ναι, μπράβο σου! Πρέπει να είσαι η εξαίρεση του κανόνα. Ή το πρώτο όνομα σε μια πολύ εξειδικευμένη αγορά και όχι στα συνήθη.
Πάντως, αμοιβή για συμβουλές έχω πάρει και εγώ. Ίσως όχι στο ύψος ενός γιατρού ή δικηγόρου (500¤ για ποιο πράγμα; ) αλλά κάτι είναι.

Υπάρχουν βέβαια κάποιες διαφορές με τους γιατρούς.
Το ΠΕΑ είναι ένα ακόμα άχρηστο χαράτσι για τους πελάτες μας. Άρα, πάνε στον απολύτως φθηνότερο μηχανικό.
Τις "εξετάσεις", π.χ. οικοδομική άδεια, υπάρχουν συνάδελφοι που τις παραγγέλνουν από τους πελάτες τους. Με το επιχείρημα ότι το κόστος είναι τόσο, μπορείς να το αποφύγεις αν πας εσύ.

Και ας έρθουμε στο δια ταύτα.
"Προστατευτισμός" δεν είναι να ορίζει η πολιτεία τους κανόνες. Όπως δεν μπορεί να γίνει ο καθένας γιατρός, δικηγόρος, συμβολαιογράφος, δικαστής, δάσκαλος, ταξιτζής, ιερόδουλη και τόσα άλλα επαγγέλματα, θεωρώ για ευνόητους λόγους προστασίας του κοινωνικού συνόλου, έτσι πρέπει να υπάρχει και ένας δίκαιος τρόπος απονομής επαγγελματικών δικαιωμάτων. Μένει να τον βρούμε.

Και ξέρεις πολύ καλά ότι όταν μιλάμε για επαγγελματικά δικαιώματα, ίσως γίνεται πολύς λόγος για το τίποτα. Διότι αυτό που συζητούμε είναι η "αξία της υπογραφής/σφραγίδας".
Σε μια κοινωνία όπου υπάρχει πληθώρα μηχανικών, μεγαλύτερη αντιστοιχία μηχανικών στον πληθυσμό από κάθε άλλη χώρα, η αξία αυτή έχει εκμηδενιστεί.